Math Test 2007

 

1.  Mr. Timm went shopping over the holiday.  He purchased the following items:  Memorex MP3 Player $69.99,   Sony CD Player $38.99,  New red sweater $24.88,  and a new pair of gloves.    How much money did he spend?

A.                $98.78

B.                 $137.56

C.                $133.86

 

2.  How much was the total INCLUDING SALES TAX?

A.                $98.03

B.                 $155.21

C.                $141.89

 

3.  Mrs. Woodruff wants to save money for a vacation.  She is going to save $60.00 each WEEK.  How much money will she be able to save in one year?

A.                $3120.00

B.                 $250.00

C.                $1,25.00

 

 

4.      Laura needed to buy diapers for my new grandson Logan!  A box of Pampers costs $10.80  There are 60 diapers in the box.  HOW MUCH DOES IT COST FOR ONE? (UNIT PRICE)

  1. $0.89
  2. $0.18
  3. $0.47

 

5.  Mrs. Woodruff likes to make music on her computer and save it to a CD.  She buys her blank CD Disks at Sams Club.  The price is $24.80 for 40 disks.  How much does it cost for ONE (unit price)?

A.                $0.62

B.                 $0.89

C.                $0.37

 

6.  Mrs. Craig took her husband out for dinner last night at Damons.  The price came to $76.86   How much did she leave for a tip?

A.                $10.00

B.                 $11.53

C.                $14.55

 

7.                  Mr. Timm is wearing a new brown sweater.  He bought it at KOHLS.  The price WAS $49.88  They were having a 60% OFF sale.  How much is the new price?

    1. $24.57
    2. $17.33
    3. $19.95

 

8.  Michael wants to get a job at Walmart.  He will make $6.80 per hour.  He will have to work 38 hours each week.  How much will he make in one week?

A.    $298.90

B.     $258.40

C.    $589.49

 

9.  How many weeks are there in one year?

A.    48

B.     12

C.    52

 

10.  How many in one dozen?

A.    10

B.     12

C.    24

 

Jason gets paid four times each month. His salary is $35 each week (each time he gets paid). He keeps track of his monthly expenses in a budget.

Lunches

$60

Movies

$24

Snacks

$11

Bus fare

$12

 

How much money does Jason make each month? $________________________

 

11. How much money does Jason spend each month?

a. $84

b. $107

c. $120

 

 

12. How much money does Jason spend each week on movies?

a. $6

b. $12

c. $24

 

 

13. After his monthly expenses, how much money will Jason have left at the end of the month?

a. $33

b. $35

c. $140

 

 

 

 

Shawna mows lawns on Wednesdays and Thursdays. She is paid $15 for each lawn that she mows. On Wednesday Shawna mows one lawn and on Thursday she mows two lawns.

 

14. How much money does Shawna earn in one week?

a. $15

b. $30

c. $45

 

 

15. How much money does Shawna earn in four weeks?

a. $45

b. $60

c. $180

 

 

16. Shawna wants to buy a new jacket that costs $75. How many weeks will she have to mow lawns to save enough money to buy the jacket?

a. 1 week

b. 2 weeks

c. 3 weeks

 

 

You finally have a job!  Your make $5.77 per hour.  Of course you want to buy a car. 

 

You are working 35 hours each week. 

 

Find the following information:

 

17.  How much do you make in ONE week? 

a.      $167.88

b.      $201.95

c.       $188.63

 

 

18.  Now, how much is that in one MONTH?

a.      $898.40

b.      $807.80

c.       $465.24

 

 

19.  NOW, how much can you spend for Transportation (car payment) –18% of your monthly

 

gross? 

a.      $145.40

b.      $212.76

c.       $134.87

 

 

20.  Nicole went bowling.  She bowled three games.  The first game she bowled a 98, the second game she bowled a 112 and her last game was 126.  What was her AVERAGE?

 

a.   107

b.      164

c.   112

 

21.  ABOUT, how many paydays are there in one month?

a.      6

b.      8

c.       4

 

 

 

22.  Matt likes to read.  He reads about 12 pages each day.  How many pages will he read in 8 days?

 

a.      56

b.      96

c.       100

 

 

23.  Michael just purchased a new coat.  The price of the coat was $86.88.  He paid with a ONE HUNDRED DOLLAR BILL.  How much change should he get back?

 

a.      $14.56

b.      $32.11

c.       $13.12

 

24.  Carrie took her bike to the bike shop to be repaired.  The bike shop charges $18.50  per hour for labor.  It will take 2 hours to fix the bike.  How much will it cost Carrie?

 

a.      $37.00

b.      $20.00

c.       $46.88

 

 

25.  Mark watched his football team play in the playoffs.  His best friend Al plays on the team and runs the ball.  Al  wanted Mark to keep track of his runs.  At the end of the game, his record looked like this:

 

1st Quarter

2nd Quarter

3rd Quarter

4th Quarter

Total

5 runs – 20 yards

7 runs – 21 yards

3 runs – 9 yards

4 runs- 16 yards

 

How many runs did Al run all together?

a.      15

b.      21

c.       19

 

26.  Using the table above, how many yards did Al have for the entire game?

a.  63

b.      66

c.       39

 

 

27.  Again, using the above information, what was Al’s average yardage per run?

a.      about 9 yards per run

b.      about 3 1/2  yards per run

c.       about 5 1/2 yards per run

 

 

Jessica is on student council at her school.  The student council has decided to ask the students what pop they would most like to serve at the dance. Look at the data table and the chart to answer the following questions:

        


28.   What kinds of pop do the 6th graders like the most?

a.      Pepsi

b.      Coke

c.       Mountain Dew

29.  What grade has the most students?

a.  6th

b.  7th

c.  8th

 

30.  How many students in the 7th Grade like Coke?

a.  26

b.  92

c.  44

31.  How many students like Coke in all of the grades?

a.      202

b.      266

c.       166

 

 

February 2003 – Hours

Sunday

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Saturday

1

2

3

10:00-4:00

 

_________

4

7:30-9:30

 

_________

5

10:00-4:00

 

_________

6

8:00-5:00

 

_________

7

10:00-5:00

 

_________

8

 

Total______

 

$_________

9

10

11:00-4:00

 

_________

11

10:00-3:00

 

_________

12

7:00-4:00

 

_________

13

8:00-3:00

 

_________

14

7:30-9:30

 

_________

15

Total______

 

 

$_________

16

17

6:00-3:00

 

_________

18

8:30-9:30

 

_________

19

9:00-4:00

 

_________

20

7:00-3:00

 

_________

21

7:00-4:00

 

_________

22

 

Total______

 

$_________

23

24

10:00-4:00

 

_________

25

7:00-3:00

 

_________

26

7:30-9:30

 

_________

27

7:00-4:00

 

_________

28

8:00-3:00

 

_________

 

Total______

 

$_________

 

32.                            Use the “work schedule” above to figure out how many hours you work

a.       Each day  (write the number on the line on the date)

b.       Each week (add the total for each week and write it on the line that says Total)

c.        The Total for the MONTH __________

d.       You make $8.33 per hour.  How much money is that EACH WEEK (fill in the blank after each week)

e.       How much money is that for the MONTH $___________

 

Section B

 

Please fix the following numbers:

$23.758           $40.9113                    $12.3248                     $27.0752                     $5.440

 

 

 

$12.884           $26.4750              $434.5670                          $212.0749               $316.067

 

 

$74.8308         $10.925                   $389.047                         $39.7219                     $1.232

 

 

 

$0.738             $0.2498                       $0.3738                       $0.22239                     $0.679

 

Section C

 

Look at the amount of money written below.  Tell me what number is in the

10’s place (as in Ten DOLLARS) CIRCLE IT!

$234.88                       $67.23                                     $105.34                                   $514.98

NOW, what number is in the One’s place (ONE DOLLAR)

$14.98                         $334.97                                   $21.45                                     $12.45                         $2534.89

NOW, what number is in the Dime’s place

$124.56                       $.87                 $309.09                       $309.90                       $101.01

 

What number is in the HUNDRED’S PLACE (as in hundred dollars)

$296.57                       $395.76                       $2876.96                     $101.74

 

Section D

 

This is the pizza that Jeffrey and Jeremy bought.  Jeffrey ate part A  how much is that?

a.      ¼

b.       2/3

c.       ½

d.      ¾

 

 

 

Matt ate only section D  How much of the pizza did Matt eat?

a.      ¼

b.       2/3

c.       ½

d.      ¾

 

How much was left?

e.       ¼

f.         2/3

g.      ½

h.      ¾

Section E

 

 

Mr. Timm found a sweater on sale.  The regular price was $48.80  It was on sale for 30% OFF.  How much is the new (SALE) price?

a.      $39.79

b.      $45.88

c.       $52.76

d.      $34.16

 

Mrs. Peckham wants to buy a different car (a USED car). The price of the car is $850.00  She will need to pay 6% sales tax.  How much is 6% OF $850.00

a.      $456.00

b.      $68.50

c.       $76.00

d.      $51.00

 

Mrs. Williamson told her daughter that if she worked hard around the house, she could have 20% OF her bonus check.  Her bonus check was $488.20  How much is 20% OF $488.20? 

a.      $97.64

b.      $112.45

c.       $379.62

d.      $532.88

 

Mrs. Craig went out to eat at Bennigans.  The price of her meal was $18.42  She needs to leave a 15% tip.  How much was JUST THE TIP?

a.      $1.83

b.      $2.76

c.       $3.11

d.      $1.00

 

Adam wants to buy a new suit.  The price of the suit is $288.20 The store is having a 40% OFF sale!  How much is the new sales price?

a.      $189.60

b.      $311.44

c.       $202.34

d.      $172.92

 

The new car that Mrs. Laplow wants costs $9600.00  How much is JUST the SALES TAX? (6% OF the price)

a.      $124.98

b.      $576.00

c.       $312.87

d.      $289.45

 

The price of the car is $9600.00 How much is the total INCLUDING SALES TAX?

a.      $10176.00

b.      $988.14

c.       $1123.08

d.      $889.76

 

Section F

 

Write the following numbers as words (like you are writing a check)

$23.00                         _____________________________________________________ 

$79.86                         _____________________________________________________

$19.17                         _____________________________________________________

$857.21                       _____________________________________________________

$109.35                       _____________________________________________________

$64.01                         _____________________________________________________

$9.11                           _____________________________________________________

Section G

 

How many quarts in one gallon?

a.      2

b.      4

c.       7

d.      10